Przejdź do treści
Strona główna » Pierwsze koszenie trawy po zimie – kiedy i jak wykonać?

Pierwsze koszenie trawy po zimie – kiedy i jak wykonać?

  • przez
Pierwsze koszenie trawy po zimie – kiedy i jak wykonać

Okres wiosenny to najczęściej czas, kiedy zaczynamy poważnie interesować się dbaniem o trawnik. To właśnie wtedy pierwszy raz kosimy trawę po zimie. Wypielęgnowany i zadbany trawnik jest możliwy do osiągnięcia wyłącznie, jeżeli będziesz przestrzegać pewnych zasad. Zastanawiasz się, jak, jak wysoko i kiedy kosić trawę po zimie?

Pielęgnacja trawy po zimie – KOSZENIE TRAWY PO ZIMIE

Jeszcze zanim sięgniesz po kosiarkę, sprawdź, czy po zimie nie ma żadnych chorób grzybowych. Zdarza się, że pod roztapiającym się śniegiem zauważalne są typowe objawy pleśni śniegowej – charakterystyczny biały nalot. Warto również zadbać o odpowiednie napowietrzenie. Chwyć za grabki i pozbądź się wszelkich liści, chwastów, resztek roślin oraz filcu. Zalegające zanieczyszczenia będą hamować dostęp do światła i tlenu. Upewnij się również, że na trawniku nie zalegają żadne kamienie i patyki, które mogą poważnie uszkodzić Twoją kosiarkę.

Kiedy kosić trawę po zimie?

Koszenie trawy to jeden z podstawowych elementów pielęgnacji. Pierwsze użycie kosiarki musi jednak odbyć się w odpowiednim czasie. Zbyt wczesne może sprawić, że trawnik nie poradzi sobie z mrozami, z kolei zbyt późne może sprawić, że zbyt stare i przerośnięte źdźbła nie będą się dobrze krzewiły. Przed wykonaniem czynności warto więc go zwałować. Młode, delikatne źdźbła potraktowane przez kosiarkę mogłyby zostać wyrwane z podłoża, a zwałowanie ma pomóc utwardzić je w ziemi. Kiedy kosić trawę po zimie? Najlepiej na przełomie marca i kwietnia, kiedy jest już nieco podrośnięta (źdźbła mają około 8-10 cm długości) oraz ładnie zazieleniona. Nie jest to jednak reguła, ponieważ czasami przymrozki utrzymują się długo i wtedy koszenie należy przeprowadzić później, w odpowiednim czasie.

Sprawdź: Koszenie trawy Poznań

Jak wysoko kosić trawę po zimie?

Wysokość koszenia trawy po zimie ma bardzo duże znaczenie. Zbyt niska wysokość może prowadzić do pojawienia się grzybów oraz mchu, a nawet do wysuszenia gleby. Dostosowanie wysokości koszenia nie jest jednak skomplikowane. Jak kosić trawę po zimie?? Zalecamy ustalić wysokość koszenia na około 5-6 cm, nie krócej. Dopiero kolejnym razem możesz ustawić wysokość na 4 cm.

PIERWSZE KOSZENIE TRAWY

Mrozy, deszcz, śnieg, liście, wiatr – wszystko to sprawia, że nasze ogrody nie prezentują się najlepiej. Nic więc dziwnego, że pierwsze dni wiosny wielu działkowiczów spędza na intensywnych pracach w ogrodzie. Więc właściwie, jak wykonać pierwsze koszenie trawy, by nie zniszczyć zielonej murawy? Pierwsze czynności pielęgnacyjne trawnika po zimie są niezwykle ważne. To w dużej mierze właśnie od nich zależy jego kondycja przez cały następny sezon. Idealnie, gdy na pracę z trawnikiem wybierzesz pochmurny, lecz nie deszczowy dzień. Warto także zadbać o stan samej kosiarki. Sprawdź ostrość noży i jeśli przestały ciąć ostro, to rozważ ich wymianę. Poszarpane źdźbła po pierwszym koszeniu trawy po zimie osłabiają trawnik i mogą utrudniać jego dalszą pielęgnację. Co ważne, jeśli nie masz kosiarki rozdrabniającej lub Twoja kosiarka nie posiada kosza, to po zakończeniu koszenia pamiętaj o zgrabieniu trawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *